Karkasiniai,skydiniai namai

Balandis 20, 2017

Lietuvos  gamtinės sąlygos yra gana ekstremalios, ir labiausiai pastatą nuo gamtos negandų apsaugo stogas. Stogas žiemą saugo nuo sniego ir šalčio. Rudenį ir pavasarį nuo vėjo ir lietaus, o vasarą nuo karščio. Todėl stogas , tai ne tik stogo danga gegnės ar grebėstai. Stogas vasarą turi saugoti nuo saulės kaitros, o šaltuoju metų laiku sulaikyti šilumą. Šlaitinio stogo montavimas prasideda nuo murločio montavimo stogo perimetru, prie kurio tvirtinamos gegnės. Gegnių tvirtinimo atstumai dažniausiai būna parenkami pagal stogui tenkančią apkrovą kuri turi būti skaičiuojama nemažesnė nei 600kg/m2, ir stogo izoliacinės medžiagos plotį kuri būna dažniausiai 585 mm , 600 mm. Paskutiniais metais vis griežtėjant namų izoliacinėms savybėms, ypatingas dėmesys skiriamas stogo konstrukcijos apšiltinimui. Stogo šiltinimo kaip ir stogo dangos medžiagų pasirinkimas platus. Įprasta šiltinti namo stogą akmens ar stiklo vata, kai šiltinimo medžiaga sumontuojama tarp gegnių. Ne tokia populiari medžiaga stogo konstrukcijoje tarp gegių yra polistirolas. Nors kai namo stogas yra plokščias tai yra pati geriausia medžiaga. Paskutiniu metu populiarėja namų šiltinimas PIR plokštėmis, todėl kad su mažesniu poliuretano plokštės storiu išgaunama geresnė šiluminė varža. Kaip pavyzdys 17 cm PIR plokštė prilygsta 30 cm  polistirolo storiui.

Pati ilgaamžiškiausia stogo danga vis dar yra  keraminės stogo čerpės kurios pasižymi atsparumu rūgštiniam lietui temperatūrų kaitai, yra nedegios bei gerai izoliuoja garsą. Tokiu pat ilgaamžiškumu išsiskiria ir betoninės stogo čerpės. Minimalus stogo nuolydis montuojant šią stogo dangą individualiam namui turėtų būti 17 laipsnių. Reiktų atkreipti dėmesį kad šioms stogo dangoms reikėtų tvirtesnės konstrukcijos kadangi, šios stogo dangos pasižymi didesniu svoriu.

Plieninė stogo dangos yra lengvos, montuojasi paprastai  geras kainos ir kokybės santykis tai ir sąlygoja jų populiarumą . Minimalus stogo nuolydis  yra 14 laipsnių  čerpės imitacijos plieniniai stogo dangai, galima montuoti ir prie 8 laipsnių nuolydžio tik stogo dangos profilis jau turėtų būti trapecininės formos.

Bituminės čerpelės geriausias sprendimas tuomet kai yra sudėtinga stogo dangą kadangi pritaikant čerpeles , lieka daug atliekų. Nerekomenduojama jei aplinkui yra medžiagų, kadangi bituminės stogo čerpėlės linkusios pasidengti samana. Bituminėms stogo čerpelėms reikalingas bituminis stogo paklotas, ir mažiausias stogo nuolydis turėtų būti apie 11 laipsnių.

Pati žinomiausia  stogo danga yra šiferio stogo danga, mažiausias stogo nuolydis turėtų būti 7 laipsniai. Šiuolaikinė šiferio danga yra be asbesto, todėl nekenkia sveikatai.

Prieš skaičiuojant namo stogo kainą, nereiktų pamiršti kad stogo konstrukciją sudaro lajos ir įlajos, vėjalentės, lietaus nubėgimo sistema, kamino apskardinimas,  galbūt reiktų pasirūpinti žaibolaidžiu ar apsauga nuo paukščių.